за

Во полски Вроцлав ќе возат електрични автобуси Mercedes-Benz

Полскиот град Вроцлав, со години меѓу 100-те најдобри градови за живеење во светот, обезбеди 11 електрични автобуси Mercedes-Benz eCitaro G.

Вроцлав е втор град во Полска, по Гдинја, во којшто ќе возат електрични градски автобуси на Mercedes-Benz.

Единаесет зглобни автобуси Mercedes-Benz со погон чисто на електрична енергија, од типот eCitaro G, ќе превезуваат патници во полскиот град Вроцлав, тивко и без штетна емисија. Автобусите ќе бидат испорачани во третиот квартал од следната година и ќе бидат во служба на градското претпријатие за јавен превоз.

Електромоторите на единаесетте нови eCitaro G црпат енергија од никел-манган-кобалт батерии (NMC) од втора генерација. Оваа батериска технологија одговара подеднакво и за ноќно полнење во депо и за полнење на брзи полначи со еднонасочна струја. Автобуси на Mercedes-Бenz во повеќе градови ширум Европа веќе ја користат оваа технологија.

Благодарение на високиот капацитет од 396 kWh, претпријатието за јавен превоз може времетраењето на користењето на автобусите и на полнењето на батериите да го одредува според потребите и условите. Автобусите во иднина ќе се полнат и во депо преку ноќ, и додека превезуваат на линија, со помош на пантографот што е поставен на покривот.

Управувањето со температурата помага да се продолжи досегот

Меѓу посебностите на eCitaro спаѓа управувањето со температурата, што придонесува да се зголеми досегот и лете и зиме. Покрај автоматското одржување на температурата во патничкиот простор, термоменаџментот се грижи и за батеријата. Системот за ладење и греење се базира на топлинска пумпа на СО2, којашто е поврзана со системот за водено ладење. Пумпата се грижи за намалена  потрошувачка на енергија, во споредба со обичен вентилатор со грејач.

Верзијата Citaro со обичен погон веќе со години е дел од превозот во Вроцлав.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Нов СУВ-модел на Peugeot: Каде што има 3008 и 5008, има место и за 4008

Toyota Yaris Cross е автомобил на годината во Србија