за

Osram ќе произведува само диодни светла за автомобили

osram led svetla avtomobili
osram led svetla avtomobili

Osram го напушти долгогодишниот бизнис со техника за осветлување и во иднина ќе произведува диодни светла за автомобили и оптички полупроводници.

Производителот на техника за осветлување Osram го продаде својот традиционален бизнис со светилки и светлосни групи за најразлична примена. Нов сопственик е финансискиот инвеститор Stern Stewart Capital од Минхен. Огранокот под името Siteco е со седиште во Горна Баварија и произведува улично, тунелско, канцелариско и фабричко осветлување. Со околу 900 вработени, Siteco ја завршил ланската деловна година со промет од преку 200 милиони евра. Не се наведува цената по којашто е продаден огранокот Siteco.

Osram денес произведува првенствено диодни светла за автомобили и оптички полупроводници. Компанијата пред повеќе години се збогуваше со производството на жаречки светилки, што долго време беше нејзин главен бизнис. Меѓутоа, како производител на висока технологија, бизнисот на Osram не врвеше најдобро во минатите неколку месеци.

Автомобилската индустрија е главен потрошувач на производите на Osram и исто така се соочува со големи предизвици, првенствено поради трговскиот спор меѓу САД и Кина.

Со продажбата на Siteco продолжува трансформацијата на Osram во производител на висока технологија. Бизнисот со традиционалната техника за осветлување е во криза, главно поради брзите технолошки смени во браншата.

Какво е Вашето мислење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Коментари

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вчитувам

0
chevrolet naracka pica dominos

Во Chevrolet се нарачува пица директно од кокпит

совети за возњее при високи летни температури

Неколку совети кога кабината ќе зоврие на 70 оС