за

Opel Adam со награда за најдобар ентериер

Голема чест за малечкиот автомобил – Opel Adam освои награда за најдобар дизајн на саемот за атомобилски ентериери, во конкуренција на Alfa 4C, Jaguar F-Type, Renault Clio и Range Rover.

Саемот Expo Award е дел од саемот за концепти, материјали, површини и компоненти во опремувањето на ентериерите за автомобили. Жири од специјализирани новинари за автомобилизам од целиот свет ги избира најдобрите возила оценувајќи во седум различни категории. Директорната за ентериер на Opel, Елизабет Вецел, по повод освојувањето на престижната награда изјави: „Индивидуализацијата на ентериерот е едно од највпечатливите својства на Adam. Начиот малечок автомобил располага со повеќе од 82.000 можности за комбинирање во стилизирањето на ентериерот. Expo Award е големо признание за целиот дизајнерски тим на Opel.“

opel adam 2

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Колку заработуваат производителите од возило?

Стартува третата генерација на Skoda Octavia RS