за

Норвешка брои 100 станици со супербрзи полначи од Ionity

Ionity полначи за струја

Со новата станица во Риге, светскиот електро-шампион Норвешка ја доби стотата станица со супербрзи полначи на Ionity. Станува збор за дел од таканаречената мрежа HPC (High Power Charging), којашто треба да ја покрива целата територија на Европа и нуди висока моќност, за исклучително кусо полнење на батеријата на електричните автомобили.

Со станицата раководи локалниот партнер Circle K. На располагање стојат шест полначи за струја и најмодерна технологија според европскиот стандард за полнење CCS (Combined Charging System). Капацитетот на пренос достигнува до 350 киловати.

Во овој норвешки град моментно постојат 52 полначи за еднонасочна струја со различен капацитет и од различен оператор. Риге е појдовно место при патување со електричен автомобил на подолга релација, почнувајќи од Осло до Гетеборг, Малме, Копенхаген или Хамбург. Капацитетот од 350 киловати е моментно највисоката вредност што може да се постигне. Тоа овозможува значително покусо полнење на батеријата.

Најпродаваниот автомобил во Норвешка вози на струја: Nissan Leaf

Првиот салон на Polestar се отвора во Норвешка

Норвешка и Италија се поврзуваат со 180 супербрзи полначи за струја

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skoda Superb iV

Skoda Superb iV е хибрид што кај нас може да биде ослободен од 10% акциза

Volvo_V90_taksi_germanija

Volvo V90 е такси на годината во Германија