за

Mitsubishi со рекордна продажба во првите 9 месеци

mitsubishi ECLIPSE CROSS
mitsubishi ECLIPSE CROSS

Mitsubishi Motors го продолжува продажниот успех на најпребирливиот пазар во светот, европскиот. Во првите девет месеци, јапонскиот автомобилски бренд постигнал продажба на 134.000 возила, што е за 7,0% повеќе во споредба со истиот период лани.

Расте продажбата на речиси сите модели, но најмногу кај електрохибридниот модел Outlander PHEV, кој бележи пораст од дури 78%, како и новиот модел Eclipse Cross со дури 12% зголемување.

Следствено на овие резултати, Outlander PHEV останува најпродаваниот електро-хибриден модел во Европа. Само во Европа, од појавувањето во 2013 година, продадени се над 150.000 возила.

Инаку, Германија е земјата каде се продаваат најголем број возила на Mitsubishi во Европа. Меѓу останатите големи пазари се вбројуваат Велика Британија и Шпанија.

New item by Automedia MK / Google Photos

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

volkswagen passat montaza

Volkswagen го одложува решението за фабриката во Турција

toyota-rav4-plugin-hybrid-los-angeles

Тоа е доведување во мат-позиција: Toyota RAV4 најавува плагин-хибрид