за

Mitsubishi надмина 50.000 продажби на германскиот пазар

MITSUBISHI outlander plugin hybrid germanija

Најголемиот пазар за автомобили во Европа им носи и големи бројки на производителите. Mitsubishi годинава достигнал 50.000 продажби на германскиот пазар две недели порано отколку лани. Јапонската марка шест години е во раст на тамошниот пазар. Свежо е пристигнат пикапот L200, кој веќе е во продажба и кај нас.

Mitsubishi годинава ја надмина бројката од 50.000 продадени возила веќе на 26-ти ноември, односно две недели порано отколку лани. Се очекува уште една рекордна година, веќе шеста во континуитет.

Марката постигна одлични резултати на германскиот пазар лани, со вкупно 52.196 возила, но продажбата продолжува да напредува и годинава. Пазарниот удел на Mitsubishi на тамошниот пазар изнесува 1,5 процент, што го вбројува меѓу најпродаваните три јапонски марки. Во сегментот на плагин-хибридите, Mitsubishi е неприкосновен лидер со Outlander Plug-in Hybrid, како во Германија, така и во Европа.

Mitsubishi Space Star FL
Mitsubishi Space Star

Германските возачки и возачи најмногу се решаваат за Space Star, кој сочинува околу 38 проценти од продажбата годинава. Освеженото моделско годиште на наследникот на Colt ќе има премиера на 28-ми ноември, во Тајланд. Водечката тројка ја комплетираат кросоверот Eclipse Cross и класичарот ASX.

Новиот Mitsubishi L200 пристигна во Макауто Стар: Пикапот станува модерен

https://www.instagram.com/p/B5VFVRnH6SI/

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Жените повеќе ги сакаат своите автомобили отколку мажите

Жените повеќе ги сакаат своите автомобили отколку мажите

Renault Zoe 200k Flins

Renault произведе 200.000 примероци од електричниот Zoe