за

Канцеларката Меркел во посета на салонот во Франкфурт

Angela Merkel frankfurt 2019
Angela Merkel frankfurt 2019

Задолжителна точка во протоколот на германската канцеларка е да го почести отворањето на салонот на автомобили во Франкфурт со своето ценето присуство. Ангела Меркел посебно се задржа на штандовите на Volkswagen, Ford и Opel. Канцеларката разговараше со шефот на Volkswagen, др. Хеберт Дис, околу новата насока на концернот кон електромобилноста и темелно го разгледа ID.3.

Во разговорот со Гунар Херман, првиот човек во фабриката на Ford во Келн, исто така стана збор за стратегијата на електрификација. Новата Kuga е првиот модел на Ford што ќе се нуди во продажба со три различни изведби на хибриден погон.

Кај Opel, канцеларката Меркел се сретна со шефот на марката Михаел Лошелер, кој исто така претстави три модели со електрифицирана погонска спрега: Corsa-e, Grandland X 4Hybrid и електричното рели возило Corsa-e Rally, коешто е конструирано за сопствениот тркачки куп.

И уште неколку познати личности на салонот:

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Wey ѕвезда во Франкфурт

Wey ѕвезда во Франкфурт: Сега Кина ќе ѝ продава автомобили на Европа?

mitsubishi outlander phev pomos nepogodi

Електричен Mitsubishi може да испорачува струја при природна непогода