за

Mercedes-AMG стартува со нарачки за GLA со 421 КС

Mercedes GLA AMG
Mercedes GLA AMG

Пристигањето на GLA како осми член го заокружи семејството модели на база на Mercedes A-Class. Сега соодветно се заокружува и понудата од моделски верзии од самиот GLA, со верзијата од AMG со 421 КС.

Сите фанфари во Mercedes моментно свират за GLA, осмиот и последен член во понудата од модели врз основа на A-Class. Новата генерација на моделот со оваа ознака носи значајни промени. Тој ги има сите атрибути на СУВ-модел, за разлика од претходникот, кој следеше концепт на кросовер. Втората генерација на GLA е повисока за повеќе од десет сантиметри, се седи повисоко, а воедно и теренските својства се примерни, затоа што во основата ја има истата погонска техника 4Matic како GLB.

GLA е посебно значаен поради тоа што е дел од семејството модели од компакт класата, којашто во последно време му носи најголем раст во продажбата на Mercedes, додека од друга страна е СУВ, што исто така значи дека моделот спаѓа во сегментот што бележи најголем раст во вкупниот пазар.

Како круна на моделската серија се позиционирани три моделски изведби: GLA 35 AMG, GLA 45 AMG и GLA 45 S AMG. За ова чудо од мотор имаме објавено повеќепати досега, но кусо, тој е најсилен четирицилиндарец со турбонатполнење што е вграден во сериски автомобил во историјата. Во „поблагиот“ степен, во GLA 35, тој постигнува 306 КС, во GLA 45 моќноста достигнува 387 КС, додека врвот следи во верзијата со дополнителна ознака S, со 421 КС.

Погонот кај сите моделски изведби е на сите тркала, со тоа што кај „45“ работи посебно дотерана верзија 4Matic+. Преносот на сила се врши преку 8-степен менувач со двојна спојка. Вообичаено за AMG и за Mercedes, трите модели се развиени за најширок дијапазон на примена, од тркачки верно доживување на патека, до комотно крстосување по автопат.

Мак Аутостар веќе ги објави цените за овие супер-изведби на GLA:

Mercedes GLA 35 AMG 4Matic 59.990 евра

Mercedes GLA 45 AMG 4Matic+ 69.990 евра

Mercedes GLA 45 S AMG 4Matic+ 76.990 евра

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

Mercedes GLA почнува со продажба, старт од 37.000 евра

Така возат ѕвездите во компакт класата: Mercedes-AMG A 45 со 421 КС

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рекорд на Ford Mustang Најмногу „мустанзи“ на авто-кино.jpg

Рекорд на Ford: Најмногу „мустанзи“ на авто-кино

Porsche пред 50 години победи првпат на Леман

Porsche пред 50 години победи првпат на Леман