за

Mercedes најавува премиера на електричен GLE во Париз

Најавите уште се умерени, меѓутоа е извесно дека Mercedes EQE SUV ќе биде меѓу повпечатливите премиери на салонот во Париз. Електричниот СУВ вози во иста класа со GLE.

Уште една голема премиера под висок напон за Mercedes-Benz Cars, поточно за нивната електрична подмарка Mercedes EQ. Новиот EQE SUV е позициониран под луксузниот EQS SUV, меѓутоа ја користи истата платформа што е посебно наменета за чисто електрични модели од врвните автомобилски сегменти.

Mercedes-Benz полека ја задвижува машинеријата за премиерата што ќе се покаже како една од најголемите на претстојниот салон во Париз, што се отвора на 16-ти октомври. На „мондијалот“ во француската престолнина ќе биде претставен EQE SUV, елеткричен СУВ којшто ја користи техниката од лимузините EQS и EQE, односно од крстосувачот EQS SUV – модел што нормално не смее да мине без напомена дека тоа е дизајн создаден од македонскиот дизајнер во Штутгарт, маестро Славче Таневски.

Податоците за новиот модел засега не само што се скромни, туку и ништо не се открива. Неколку факти сепак излегоа од Штугарт. Mercedes на салонот во Париз веднаш ќе ја прикаже и спортската изведба на EQE SUV под знакот на AMG. Мотото на настапот на германската марка во Париз гласи „Lead in Electric“, и тука нема што да се дополнува.

Со воведувањето на EQE SUV, понудата од чисто електрични модели, ги опфаќа EQA, EQB, EQC, EQE, EQE SUV, EQS, EQS SUV и EQV. На тоа се придружуваат моделите со високи перформанси EQE, EQE SUV и EQS, под знакот на Mercedes-AMG. Тоа значи дека Mercedes-Benz веќе постави еден историски праг: Од завршетокот на 2022 година, компанијата ќе нуди по еден чисто електричен модел во секој сегмент во којшто е присутна на пазарот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by avarvarii future cars (@avarvarii)

Целата флота на EQ ќе им биде прикажана на медиумите на 16-ти и 17-ти октомври на своевиден „Catwalk“ во градините на Музејот Роден (Musée Rodin). Нив ќе им се придружат најспектакуларни концепти и идни сериски модели: Concept EQG, Concept Mercedes-Maybach EQS, Vision AMG и студиското возило VISION EQXX, коешто посега подалеку во иднината од кој било автомобил досега.

Почнува производството на Mercedes EQS SUV, дизајнерот ни е многу познат

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Fiat ќе гради фабрика за автомобили во Алжир

Електричниот автомобил на Honda и Sony почнува со испорака во 2026