за

Fiat ќе гради фабрика за автомобили во Алжир

Концернот Stellantis потпиша спогодба со Алжир, којашто предвидува помасовно присуство на марката Fiat на тамошниот пазар, вклучувајќи и производство.

Договорот меѓу концернот Stellantis и Алжир се однесува на проект, за Fiat во северноафриканската држава да развива индустриски активности, сервисна мрежа и снабдување со резервни делови.

Fiat ќе го поттикнува развојот на автомобилската индустрија во Алжир. Концернот на италијанската марка, во којшто спаѓаат уште Peugeot, Citroen, Alfa Romeo, Jeep и Opel, не открива понатамошни детали околу активностите коишто се опфатени во договорот со алжирските власти.

„Квалитетот на тековните преговори нé уверува дека постојат изгледи за марката Fiat да се развива и да излегува во пресрет на очекувањата на алжирските купувачи“, изјави извршниот директор на Stellantis, Карлос Таварес.

Jeep Avenger е само почеток, следат модели на Fiat и Alfa Romeo

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Центар во Индија главен за новиот софтвер во возилата на Stellantis

Mercedes најавува премиера на електричен GLE во Париз