за

Сезона на „летни“ вести: Лажно Ferrari се произведува во Бразил

lazni ferrari lambo brazil
ferrari lamborghini лажно Бразил

Ferrari и Lamborghini по цена на лимузина од средна класа? Локалната полиција во бразилско гратче открила работилница во којашто се изработувале фалсификати од спортските легенди од Италија. Проблемот е во тоа што оваа работилница се открива секоја година, точно кога е најтивко на сцената.

Сензационална вест што е како измислена за кликер-порталите. Полицијата во бразилското гратче Итажај пронашла работилница за „фалсификување“ скапоцени италијански автомобили. Нов Lamborghini од работилницата на двајцата Бразилци наводно чини 45.000 американски долари, а за исто толку се добива и Ferrari.

Изгледот на каросеријата одвај се разликувал од оригиналите. Во „фабриката“ биле откриени осум делумно готови автомобили. Шефот и неговиот син се приведени и ќе одговараат за прекршување на заштитените права на марка.

Во сопштението од познатата агенција АП не се наведува од кои автомобили биле користени делови за вградување во лажните Ferrari и Lamborghini

Производителите на „оригиналите“ од Маранело и Сант Агата наводно реагирале до бразилските власти, откако забележале огласи на онјалн-берзите во коишто се нуделе евтините и фалсификувани изведби на моделите од спортските марки.

Веста за лажните италијански суперавтомобили е како летна „првоаприлска“ шега на моќните медииумски куќи. Неверојатно е колкав број медиуми во светски рамки наивно ќе ја објават веста за евтините Lambo и Ferrari. Прво, недостигаат имиња на прекршителите, нема ниту изјава на полициските службеници, а трето и најотрезнувачко – кој тоа нормален би дал 45.000 евра за наводно нова California или Huracan?

View this post on Instagram

Polícia Civil fecha fábrica clandestina de veículos de luxo em Itajaí O SIC (Setor de Investigações Criminais) da 1ª Delegacia de Comarca de Itajaí apreendeu nesta segunda-feira (15) diversos chassis, moldes, ferramentas e fibras utilizados na fabricação clandestina de veículos de luxo no bairro Itaipava. Os carros, falsificações das marcas Ferrari e Lamborghini, eram montados por encomenda e tinham venda divulgada por meio de redes sociais. Na ação desta segunda, foram apreendidas oito réplicas semimontadas de veículos das duas marcas italianas. Cada réplica era vendida por valores entre R$180 mil e 250 mil. Os modelos originais são vendidos no mercado por valores entre R$1,5 milhão e R$ 3 milhões. As investigações, coordenadas pelo Delegado Angelo Fragelli, começaram a ser realizadas depois que representantes das próprias marcas entraram em contato com a Polícia Civil de Santa Catarina. Os envolvidos na fábrica clandestina são considerados pela polícia como os principais falsificadores das marcas no Brasil, e comercializavam veículos para todo o país. Os donos do local, pai e filho, serão indiciados por crimes contra a propriedade industrial. #policiacivilsc #sic #itajai

A post shared by Polícia Civil Santa Catarina (@policiacivilsantacatarina) on

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

audi rs 2 muzej nekarsulm

Audi одбележува 25 години од првиот RS

Ford заслужен за пикапот во емоџи знаците

Ford заслужен за пикапот во емоџи знаците