за

Прочуениот Форум на Лејкерси стана Форум на Киа

Форумот во калифорнискиот Инглвуд отсега е Киа Форум. Многу американска историја има на ова место, ова е првпат објект во земјата да се именува по Киа.

Регистрирана официјално како домашен производител со седиште во Калифорнија, Kia America доби право да го користи името и да биде официјален автомобилски партнер на арената во Инглвуд, којашто денес е во функција на концертна и забавна хала.

Концерти и настани поврзани со најголемите имиња во музичкиот и забавниот свет, доделувања награди, бокс мечеви, комбинирани боречки вештини, многу важни настани што досега се одржуваа во Форум, сега ќе се одржуваат во Киа Форум. Изграден пред 55 години и познат како архитектонско чудо поради целосното отсуство на внатрешни столбови, Форумот во 2014 година доби статус на заштитен објект од историско значење и во 2021 година беше именуван за „Арена на деценијата“ во рамките на Pollstar Awards”.

Преименувањето во Киа Форум е уште еден чекор во насока на трансформацијата на Киа во САД, којашто беше забрзана лани со дебито на електричниот кросовер EV6, и со воведувањето на стратегијата наречена Plan S, односно Plan Shift. Во амбициозната програма што предвидува 25 милијарди долари ќе бидат претставени 11 електрични возила на светскиот пазар до 2026 година.

Шпанската каратистка Сандра Санчез: „Мојата Kia EV6 е како авион“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes-Benz ќе направи патиштата во Холандија да станат побезбедни

Кинески BYD повеќе не произведува автомобили со обичен мотор