за

Kia го произведе милионитиот автомобил во САД

По четири години од почетокот на работата на фабриката во Вест Поинт, Kia веќе произведе еден милион возила на американскиот континент.

Јубилејното возило од фабриката во Џорџија е спортскиот теренец Kia Sorento во каросерија во бисерно бела боја. Јужнокорејскиот производител инвестирале една милијарда долари во фабриката која што започна со работа во неомври 2009 година, прво со теренецот Sorento, а две години подоцна и со лимузината Optima, која што за кус временски период стана најпродаван модел на марката на американскиот пазар.

На почетокот на минатата година Kia го зголеми производствениот капацитет во фабриката со повеќе од 3.000 вработени на 360.000 возила годишно. Со ангажманот на Kia досега се создадоа повеќе од единаесет директно и индиректно поврзани работни места во Вест Поинт.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Феноменот на сервисните повици во САД

Корисници на Toyota Prius се тркаат во штедење