за

Jaguar XE го собори сопствениот рекорд на Нирбургринг

Jaguar XE SV Project 8 rekord 2
Jaguar XE SV Project 8 rekord 2

Најбрзата лимузина во светот стана уште побрза, доколку се цени според времето на Нирбургринг, на Нордшлајфе. Jaguar XE SV Project 8 со своите 600 КС го подобри времето на круг за близу три секунди.

Моделската изведба на Jaguar XE, којашто е дело на одделението за специјални проекти на англиската марка, постави ново најдобро време на 20,6-километарскиот курс околу Нирбургринг, познат како Нордшлајфе. Рекордното време на Jaguar XE SV Project 8 како најбрза лимузина во светот, сега изнесува 7:18,361 минути. Тоа е 2,9 секунди подобро од претходниот рекорд поставен во ноември 2017 година и воедно е седум секунди подобро од втората најбрза лимузина на германската патека.

Зад воланот на изведбата на Project 8 со две седишта, што е сосем легално, затоа што Jaguar ја нуди таа опција за автомобилот, се најде тест возачот Винсент Радермекер. Подвозјето беше спуштено во режим за „тркачка патека“ и беа извршени соодветни дотерувања на сплитерот напред и големиот спојлер назад. Значаен придонес имаат и новите гуми Michelin Pilot Sport Cup 2 R, кои се дозволени за нормален сообраќај.

Со петлитарски V8 со механички компресор, со 600 КС и погон на сите тркала, Project 8 спринтува од место до темпо сто за 3,7 секунди, а крајната брзина изнесува 320 km/h.

Екстремниот XE ќе се произведува до крајот на годинава. Неговата цена: 149.995 фунти.

View this post on Instagram

Schneller als ein Jaguar XE SV Project 8? Unser Jaguar XE SV Project 8. Erneuter Streckenrekord auf dem Nürburgring, erneut schnellste viertürige Serienlimousine der Welt! 💪 12,5 l/100km, 285 g/km* (Gemäß VO (EG) Nr. 692/2008). Kraftstoffverbrauch und CO2Emissionen (jeweils kombiniert) des Jaguar XE SV Project 8 mit 441 kW (600 PS). *Weitere Informationen zum offiziellen Kraftstoffverbrauch und den offiziellen spezifischen CO2-Emissionen neuer Personenkraftwagen können dem „Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen“ entnommen werden, der bei allen Jaguar Vertragspartnern, bei Jaguar Land Rover Deutschland GmbH und bei DAT Deutschland Automobil Treuhand GmbH unentgeltlich erhältlich ist. Der Leitfaden ist ebenfalls im Internet unter www.dat.de verfügbar. #Jaguar #JaguarDeutschland #JaguarCars #Project8 #XE #RacingCar #Nürburgring #GrüneHölle #Speed #Power #Performance #Nordschleife

A post shared by Jaguar Deutschland (@jaguardeutschland) on

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Audi Q3 Sportback

Audi Q3 стана купе достојно за името Sportback

Opel-Insignia-GSI-1984-Kadett-GSI

Opel ја зголеми заработката на 700 милиони евра