за

ИАА во 2021 ќе биде саем на мобилност во Франкфурт, Берлин или Келн

ИАА во 2021 ќе биде саем на мобилност во Франкфурт, Берлин или Келн
ИАА во 2021 ќе биде саем на мобилност во Франкфурт, Берлин или Келн

ИАА ќе го смени карактерот на манифестацијата и од салон на автомобили ќе прерасне во саем за мобилност. Германските медиуми јавуваат дека уште се дебатира околу концептот и локацијата.

Сосем е извесно дека ќе се смени концептот на следното издание на ИАА, кој од традиционален салон на автомобили ќе прерасне во саем за мобилност, пишува „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг.“ По бројни одржани состаноци, главнината од организаторите и учесниците гласаат за продолжување на манифестацијата, меѓутоа уште се дебатира околу идниот концепт и околу местото на коешто ќе се одржува истата.

Според германскиот дневник, за целосно менување на концептот најмногу се залага Бетина Фецер, директорка на маркетинг во Mercedes. Најголеми изгледи да ја добијат манифестацијата имаат градовите Франкфурт и Берлин, но во игра се и Келн и Хамбург.

Салонот во Франкфурт во 2021 година ќе се одржува во цел град

 

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo S60 стартува со продажба на македонскиот пазар

Volvo S60 стартува со продажба на македонскиот пазар

Ferrari нуди возење на своите историски модели во Фиорано

Ferrari нуди возење на своите историски модели во Фиорано