за

Франкфурт 2019: Honda E по иста цена со CR-V

Honda e премиера Франкфурт
Honda e премиера Франкфурт

Колку на идните сопственици на електричниот автомобил на Honda им значи тоа што нивниот „Е“ чини исто колку пристоен и комотен СУВ? Точно така, ништо!

Меѓу главните новитети на салонот во Франкфурт секако е електричниот автомобил на Honda. Градското мини со ретро дизајн првпат се појави на истото место пред две години, тогаш како концепт. Реакцијата на публиката беше недвосмислена. Јапонците реагираа брзо и го потврдија влегувањето на автомобилот во сериско производство.

Honda E се покажа како голем миленик на публиката за сето ова време, до премиерата на ИАА 2019. Многу детали стануваа познати месец по месец, како што Honda ги објавуваше истите, сега е познат и последиот „детал“. Цената на Honda E во Германија изнесува 29.470 евра, вклучувајќи ја субвенцијата во висина од 4.000 евра. За изведбата со посилен мотор, со 113 kW место 100 kW, цената е 32.470 евра. Покрај посилниот мотор, Advance поседува и повеќе опрема од стандардниот модел.

Жан Марк Стренг, директор на Honda за Европа, го открива и првичниот резултат од големиот интерес: „Автомобилот привлече големо внимание во регионот уште од претставувањето на прототипот и повеќе од 40.000 лица се регистрираа како заинтересирани купувачи.“

Honda E ќе се појави по улиците од следното лето, но само на најголемите пазари за електричниот погон во Европа

Honda E во почетокот ќе биде достапна на најголемите пазари за електричниот погон во Европа, односно во Велика Британија, Германија, Франција и Норвешка. Возилата ќе почнат да се испорачуваат во текот на следното лето. Понатаму е планирано „E“ да се продава и на пазарот во Јапонија, како и во САД.

Honda E доаѓа како прв сериски автомобил со погон на струја, што Honda го нуди на европскиот пазар, и истиот претставува прв чекор во правец на реализацијата на електричната визија на марката, за 100% од продажбата на возила во Европа да се состои од модели со хибриден или електричен погон до 2025 година.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes premieri frankfurt

Франкфурт 2019: Mercedes порачува, луксузот мора да е одржлив

Mini Cooper SE pat do IAA

Франкфурт 2019: Mini Cooper SE само еднаш на полнач на пат од Минхен