за

Honda Civic со новитети во моделското годиште 2014

Комбилимузината на Honda ги доби системите за асистенција од неодамна воведениот поголем брат, комбито Tourer. Промени има и во изгледот, управувањето и подвозјето – но, само малку.

По две години од стартот на продажбата Јапонците го подосвежија нивниот ривал на Golf. Новото моделско годиште на Civic доживеа неколку помали промени во подвозјето и во управувањето, но и во изгледот. Од неодамна воведеното комби Civic Tourer доаѓаат напредните системи за асистенција.

Освежувањето во изгледот се препознава најлесно во задниот дел. Впечатливиот дизајн се нагласува уште повеќе со затемнетите задни стакла и задни светла. По избор се добиваат и потемни арки во крилата и сребрено црни алу-бандажи од 17 инчи. Белата опшивка на воланот, седиштата и во средишната конзола посредува поубедлив впечаток за квалитет.

Од системите за асистенција стојат на располагање предупредување при опасност од судир со самостојно запирање при неизбежен судир, автоматика за долго светло и предупредување при излегување наназад со паркирано возило. Последниов систем го следи движењето на возила зад Civic и соодветно го информира возачот. Новитет во понудата на системи за асистенција е и радарскиот темпомат, што самостојно ја намалува брзината ако напред има побавно возило и го следи со константно темпо и оддалеченост.

Инженерите го усовршија водењето на предните и задните тркала и го преработеа електричното сервоуправување, со цел да се постигнат уште поголема стабилност на правец и во свијоци, како и поголем комфор во возењето. Понудата на мотори останува непроменета, со 1,4-литарски бензинец со 100 КС и дволитарец со 142 КС, како и нов турбодизел со 120 КС и потрошувачка од 3,6 литри. Поголемиот дизел повеќе не е во понуда.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Skoda Vision C во Женева: Така ќе изгледа идниот Superb

Aston Martin повикува 17.590 возила во сервис