за

General Motors и Honda ќе соработуваат во Северна Америка

General Motors и Honda планираат да разменуваат платформи и мотори во повеќе класи возила. Тоа ќе ги забрза иновациите и воедно ќе овозможи поефикасно искористување на ресурсите за развој на нови технологии.

General Motors Honda северна америка

General Motors и Honda потпишаа писмо на намери за воспоставување на партнерство во Северна Америка. Со соработката се предвидува заеднички развој на возила што ќе се продаваат под посебните марки на партнерите, како и заеднички набавки, истражување и развој.

Во планираниот сојуз, Honda и General Motors ќе соработуваат во најразлични сегменти на возила за северноамериканскиот пазар. Тоа значи користење заеднички платформи, со електричен и со обичен погон. Инженерингот ќе стартува веќе во почетокот на 2021 година.

Веста доаѓа откако двете компании во април потпишаа спогодба за заеднички развој на две нови електрични возила под марката Honda, коишто ќе ја користат приспособливата платформа за електрични возила на General Motors, како и батериите Ultium. Партнерството GM-Honda трае подолго од две децении и вклучува соработка и во полето на водородниот погон, во батериите и во автопилотираното возило Cruise Origin.

Двете компании во април објавија дека Honda ќе ги вклучи услугите на системот General Motors OnStar за безбедност, сигурност и поврзување во своите две комплетно нови електрични возила што ќе се базираат врз глобалната платформа на General Motors за електрични возила, и истите ќе ги соедини со сопствениот HondaLink. Таа сорасботка понатаму би водела кон заеднички развој на идни онлајн-услуги што ќе се базираат врз технологијата OnStar на General Motors.

>>> Роботски комбиња превезуваат тестови за Ковид во клиниката Мејо

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Uber ќе вози во Европа со електрични Renault и Nissan

Uber ќе вози во Европа со електрични Renault и Nissan

загадување воздух непал

Како Македонија од 186.000 тони дизел почна да троши 535.000 тони дизел годишно