за

Дитер Цече ќе биде новиот шеф на туристичката компанија Туи

Дитер Цече, Хамилтон, Раиконен

Германски медиуми објавуваат дека шефот во заминување од Daimler, Дитер Цече, во следната недела преоѓа во врвниот менаџмент на туристичкиот гигант Туи.

Еден од највпечатливите и најценети ликови од топ-менаџментот во автомобилската бранша, Дитер Цече, наскоро заминува од концернот од Штутгарт, откако направи Daimler да поставува рекорди од година в година. Како што објави „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, Цече во следната недела ќе биде избран за претседател на надзорниот одбор на туристичкиот концерн Туи. Засега нема потврда на објавената информација од компанијата со седиште во Хановер.

Само еден ден претходно, на 22-ри мај, Дитер Цече (66) ќе му ја предаде својата служба, како претседател на управниот одбор на Daimler, на наследникот Ола Келениус. Цече од минатата година е член на надзорниот одбор на Туи и доаѓа на местото на Клаус Манголд, кој раководеше со гремиумот од 2011 година.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

skoda superb 2019 matricni svetla

Новото годиште на Superb е прва Skoda со матрични светла

Audi зелено светло Инголштат

Audi добива зелено светло на семафорите во Инголштат