за

Dacia Logan и Duster ќе се произведуваат во Нигерија

Dacia Duster производство Нигерија

Renault и групацијата Cocharis започнуваат партнерство за производство и дистрибуција на возила на Dacia во Нигерија.

Во фабриката на групацијата Cocharis во Нигерија уште во октомври годинава ќе започне монтажата на Dacia Logan и Dacia Duster. Како што е вообичаено во рамките на француската групацијата, двата модели на Dacia таму ќе го носат знакот на Renault. Матичната марка на француската групација е лидер на пазарот на автомобили во Африка, со удел од 18 проценти.

Заедно со локално произведуваните Logan и Duster, на нигерските возачи ќе им бидат достапни и минито Renault Kwid и пикапот Oroch, кои ќе се увезуваат од Бразил. Четирите модели ќе се нудат во продажната мрежа во Нигерија.

Со повеќе од 200 милиони население, Нигерија е од стратешко значење за планираното проширување на групацијата Renault во Африка. Лани, Французите продале повеќе од 216.000 возила на континентот. Најголема продажба се постигнува во Мароко, Алжир, Јужна Африка и Египет.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Aiways U5 od kina do germanija

Два електрични СУВ возат од Кина до салонот во Франкфурт

Lotus Evija pretstavuvanje

Lotus Evija или хиперавтомобилот за милијардери со зелено срце