132
18 shares, 132 points

Американскиот производител цени дека тој е претходник на современите СУВ-модели. Chevrolet Suburban е стар колку колор филмовите и браната Хувер и, уште се произведува, моментно во својата единаесетта генерација.

Во 1935 година светот уште се опоравува од големата криза. На, Американците тоа им успева најдобро и успеваат да го снимат првиот филм во боја, додека во исто време истура последната бетономешалка во браната Хувер, најголема во тоа време. Тогаш се појавува и Chevrolet Suburban. Во својата 85-та година, тоа е најстарото моделско име во автомобилската историја.

Производителот цени дека автомобилот од 1935 година е претходник на денешните СУВ-модели, со „единствената комбинација од комфор за патниците и товарен простор“. Chevrolet Suburban се наоѓал во секаква улога, од семеен транспортер и полициско возило, до ѕвезда на поп-сцената.

Првиот Suburban имал место за осум патници, а со соборување на вториот ред седишта и отстранување на седиштата од третиот ред се добивал простор од 3.245 литри. Шестцилиндарскиот линиски мотор постигнувал моќност од 60 КС.

Во денешниот Suburban има место за седуммина и багажник со зафатнина од најмногу 3.446 литри, откако ќе се соборат двата реда седишта назад. Моторот е 6,2-литарски V8 со 420 КС, што е седумпати повеќе отколку моделот во 1935 година. Во реални услови, големиот СУВ минува просечно 23 милји со галон, односно троши 10,2 литри бензин на сто километри.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *