за

Cayenne со свежа лутина

Спортската марка од Цуфенхаузен в година ќе го освежи големиот теренец. Промените во изгледот на Cayenne ќе се раководат според изгледот на штотуку обновената Panamera, односно теренецот ќе добие нови браници, нови светла, нови издувни цевки.

Новитети ќе има и во техниката. Хибридниот погон со 416 КС од Panamera ќе се вградува и во Cayenne. Како замена за 4,8-литарскиот V8 со 400 КС, во Porsche Cayenne S ќе работи трилитарец со двојно натполнење и 420 КС. Шестцилиндарскиот дизел ќе развива 300 место 245 КС.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

BMW предвидува претежно сончево време

Seat се трка со својата историја