за

Автопилотот на Tesla поскап поради високите царини за Кина

монтажа електро компоненти кина
монтажа електро компоненти кина

Високите увозни царини за кинески производи во САД може да направат проблем за автопилотот на Tesla. Во овој систем се користат делови кои се произведуваат во Кина. Увозот од други земји само би го поскапел помошникот за возачот.

Високите увозни царини што американскиот претседател Трамп ги бара за производи од Кина може да предизвикаат проблем во подрачјето на автономното возење, во коешто Tesla вложува многу. Поради трговскиот спор, шефот Илон Маск мора да бара замена за добавувачот што ги произведува компонентите за автопилотот во Кина.

„Мозокот“ на системот за асистенција (тој само го носи името „автопилот“, иако е далеку од тоа само да го управува возилото) го произведува компанијата Quanta Computer со седиште во Шангај.

Белата Куќа немаше разбирање за барањето од Tesla, важните контролни модули да се ослободат од увозната царина во висина од 25 проценти. Трамп лани побара воведување на истите, првенствено поради масовниот увоз на електронски уреди од Кина.

Моментно не постои американска компанија што е во состојба да ги произведе потребните делови за „автопилотот“ според спецификацијата што ја бара Tesla

Доколку не се најде нов добавувач, поскапите трошоци ќе се префрлат на сметка на купувачите, односно врз крајната цена на возилото. Втор избор е да се скусат работните трошоци. Во двата случаи, калифорнискиот производител на електрични автомобили трпи штета.

Quanta Computer е влијателен субјект на сцената и меѓу другото соработува со Apple и Amazon, исто така американски компании.

Кина за годинава очекува продажба на 28 милиони возила

Германија пушти електричен автомобил за 20.000 евра

Автопилотиран Ford испорачува пратки преку автопилотиран робот

Двојка снимила жешки сцени во автопилотирана Tesla, се јави и Илон Маск

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

фолксваген-голф-8

Golf VIII ќе има светска премиера во октомври

Skopje Classic 2019

Сцената на олдтајмери во Македонија дефинитивно поставена и функционира