за

Aston Martin Vanquish S за брзи агенти

Една буква значи многу во Aston Martin. Испорачателот на службените возила за најпознатиот таен агент во светот изработе верзија S од Vanquish, со моќност на дванаесетцилиндарецот зголемена на 603 КС, стегнато подвозје и дотерана аеродинамика. Најрадикалниот ефект на „S“ е во цената: Најмалку 200.000 британски фунти.

По четири години откако стартуваше втората генерација на Vanquish, Aston Martin ја претставува верзијата на својот врвен модел со додавка S во ознаката. Првиот Vanquish од 2001 година исто така имаше своја „супер“ верзија, којашто пристигна три години подоцна. Третманот му донесе поостар стил, поголема моќност и подобрена управливост на дванаесетцилиндарскиот тркач на долги патеки.

aston martin vanquish s 00010

Шестлитарскиот V12, кој на одушевување на пуристите и натаму се откажува од услугите на турбонатполнење, тука располага со 603 КС при 7.000 вртежи, односно со 30 КС повеќе отколку во стандардниот гран-туризмо. Зголемената моќност и подобрената реакција на гас е резултат од преработената вшмукувачка гранка, којашто обезбедува повеќе воздух при високи вртежи и моќно повлекување сé до црвената линија.

Повеќе спорт во спортските програми, во комфорот не се чепка

Соодветно е сменета и калибрацијата на осумстепениот менувач Touchtronic III, со цел да се постигне побрза промена на степен и порафинирана работа при мали брзини. Амортизерите, пружините и лежиштата на стабилизаторите претрпеа промени за Vanquish S да извлече уште поостра нота во спортските програми на работа на подвозјето, без тоа да влијае врз комфорот во соодветната програма.

aston martin vanquish s 00012

Спринтот до сто трае 3,5 секунди, крајната брзина изнесува 323 километри на час. Моделот се распознава по сменетата форма на предниот сплитер и задниот дифузор, коишто се изработени од карбон и се оставени без површински финиш. Во агресивниот стил на Vanquish S учествуваат и четирите издувни цевки со впечатлива димензија.

Vanquish S е достапен и во изведба Volante, а цената на британскиот пазар стартува од 199.950 фунти. Првите примероци ќе бидат испорачани веќе во декември.

[FAG id=26357]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche ќе биде целосен владетел на Леман со радикалниот 911 RSR

Следниот викенд се наддава за 430 автомобили и 150 мотоцикли во Милано