за

Фабриката на Hyundai дава нов економски поттик за Турција

Погоните во кои што ќе се произведува новата генерација на i10 се готови по само една година. Во неа ќе работат 2.800 лица, планираниот извоз е 150.000 возила до крајот на 2015 година.

 

Hyundai е пред крај со проширувањето на фабриката во Турција, со која што се удвојува производствениот капацитет на повеќе од 200.000 возила годишно и воедно се подготвува производството за новиот i10.

Во новите погони за пресување, за монтажа на каросерија и за опремување во Измит се инвестирани 609 милиони долари, што е повеќе од вкупната сума што е инвестирана од отворањето на фабриката до денес. Производството на новиот i10 е планирано да стартува на крајот на септември, за пазарите во Европа и за Турција.

a10dcfae426498b5_800x800ar
Монтажата на каросеријата отсега ќе биде целосно автоматизирана со последната генерација на роботи. Продуктивноста на погонот за опремување на кабината е зголемена двојно, додадена е лента за тестирање на возилата пред нивното напуштање на погоните.

Паралелно со инвестицијата на Hyundai во турската фабрика, во проширување и модернизација на погоните вложија и триесетината корејски добавувачи кои што се стационирани во близина на фабриката во Измит. Во фабриките на Hyundai и на добавувачите се отвораат 2.800 нови места. Околу 1.000 лица започнаа со обука во минатата година, а новите вработувања ќе продолжат до крајот на следната година. Со тоа, бројот на вработени во Hyundai и во фабриките на добавувачите ќе изнесува 6.300 лица.

hyundai izmir fabrika

Новиот i10 ќе се произведува на истите погони со i20, кој стартуваше во Турција во 2010 година. Фабриката во Измит постепено се претвора во база на Hyundai за производство на возила од пониските сегменти. Автомобилите ќе се извезуваат во преку 30 земји, главно во Европа, со план за производство на повеќе 160.000 возила во 2014 и околу 180.000 возила во 2015 година.

[box type=”info” align=”aligncenter” ]Hyundai е меѓу напродаваните марки во Турција, со годишна продажба на 46.000 возила, што дава пазарен удел од 6 проценти. Исто како на македонскиот пазар, сопствениците на Hyundai добиваат трикратна 5-годишна гаранција, односно 5 години гаранција на возило, помош на пат и бесплатна проверка во сервис.[/box]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Хибридната Porsche Panamera со 4,4 литри на сто километри

BMW Gran Lusso Coupe: Со дрво старо 50.000 години