за

Секоја студија не е за верување

казни за телефонирање при возење

Студија на Американците наведува дека телефонирањето во кола не е причина за најголемиот број незгоди, туку забегувањето со мислите зад воланот

Како основа за студијата се земени полициските записници од 2010 и 2011 година. Од нив произлегло дека во еден на десет судири со жртви, причина за незгодата е губење на концентрацијата зад воланот. Според анализата, 62 проценти од возачите заминале со мислите на некое друго место и време, место да внимаваат на патот пред себе. Наспроти тоа, само 12 проценти изјавиле дека користеле мобилен телефон и тоа им го одвлекло вниманието. Заклучокот е дека телефонирањето зад волан воопшто не е толку опасно колку што се сметаше досега.

Но, сосема е јасно зошто студијата доаѓа до толку погрешен заклучок. Причинителите на незгодата најчесто избегнуваат да ја откријат вистинската причина стравувајќи од губење на осигурувањето или од изрекувањето казна. Тоа е воедно и најголемиот проблем со кој што се соочуваат сообраќајните аналитичари, оперирањето со нерелевантни податоци.

Единствен начин да се добијат веродостојни податоци е возачот во мошне долг временски период да се следи со камери и оттаму да се донесат заклучоци како тој навистина постапува во опасни ситуации. Во тек се повеќе вакви долгорочни студии. Но, една работа е позната уште однапред: Без оглед која е причината за одвлекување на вниманието, тоа секогаш е опасно.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Autobianchi и Datsun со модели од 5.000 евра

Иднината сега