за

Продажбата на Porsche во април порасна за 21 процент

Продажбата на Porsche во април забележа пораст од 21 процент. Во овој месец, спортската марка испорача преку 15.000 возила. За период од четири месеци, Porsche веќе има продадено 52.241 возило, што исто така претставува пораст од дваесетина проценти во споредба со ланскиот период.

Најпродаван модел на Porsche во април и натаму е Cayenne, со 7.536 примероци. Бернхард Мајер, член на одборот за продажба и маркетинг, нагласува: „Со нашите производи кои се популарни на глобално ниво и со рамномерна распределба на продажбата во светот, забележавме пораст и во април. Но, и покрај тоа, точно ги следиме осцилациите на пазарот и будно ја следиме ситуацијата.“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Тест: Volvo V40 D2 Momentum

Романија ќе ги запленува колите на брзите возачи