за

Новиот Mini доаѓа в година

Малубројни се автомобилите што остануваат верни на својот стил со текот на годините. Mini е еден од нив. Неверојатно е уште колку модификации може да издржи изгледот, а возилото и натаму да биде јасно препознатливо како Mini.

Марката со малечките автомобили со голем стил, преку студијата Vision го навестува изгледот на идната генерација на Mini, чија што продажба ќе стартува напролет, откако претходно на претстојниот салон mini vision 1во Франкфурт ќе биде прикажана сериската верзија на моделот. Како што открива студискиот автомобил, основната каросериска изведба, верзијата со три врати, ги задржува компактните пропорции, тркалезните светла и рамниот покрив што јасно се издвојува од каросеријата.

 

Покрај вообичаените цртежи и модели од глина, при изработката на студискиот автомобил дизајнерите на Mini користеа холограмски приказ за брз увид во корекциите во дизајнот и за постигнување на беспрекорна хармонија во изгледот

Третата генерација на Mini што е развиена под покривот на BMW покажува повеќе облини и во исто време изгледа помускулесто. Средишниот инструмент во mini vision 6кокпитот, што во претходните генерации беше со големина на чинија за пица, сега е поднамален, а како реакција на критиките, брзиномерот е издвоен посебно во видното поле на возачот. За Mini ќе се користи комплетно нова платформа, заедничка со идната генерација на серијата 1 на BMW. Под хаубата ќе работат исто така нови мотори, со три цилиндри и турбонатполнење, во бензинска и во дизелска изведба.

[nggallery id=80]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Катастрофални резултати од краш тестовите во Јужна Америка

Cadillac најавува луксузна лимузина за 2015