за

Најиздржливите и најрасипливите модели според клубот ADAC

Клубот ADAC редовно објавува статистика на дефекти. Во податоците за последната година дури 12 модели покажуваат висока чувствителност на дефекти, меѓу нив се Fiat Punto, Ford Mondeo и Volkswagen Eos.

Според последните податоци, издржливоста на возилата во генерален аспект постојано се подобрува откако клубот ADAC започна да ја води статистиката на дефекти во 1978 година, но и натаму има одделни модели со техника која што е чувствителна на дефекти.

Најчест проблем за интервенирање на службата за помош на клубот е акумулаторот. Секој трет дефект што го има регистрирано ADAC во минатата година е предизвикан од акумулаторот. Причини за тоа честопати се пропусти во концепцијата на електриката на возилото. Моделите што поседуваат систем старт-стоп, користат специјален акумулатор. Доколку тој е вграден во просторот за мотор, тој може да се прегрее и брзо да се оштети.

Но, пропустите во констуркцијата не ги погодуваат само скапите возила од престижните марки. Возилата со едноставна техника, како Chevrolet Matiz и Smart Fortwo, исто така покажуваат висока чувствителност на дефекти. Кај возилата од таа класа често пати се штеди кај евтините делови. Модели од истата класа, како Nissan Micra, покажуваат дека може и поинаку. Јапонскиот модел е најдобро пласиран автомобил од ниската класа во статистиката на ADAC.

За многумина оваа статистиката на дефекти е корисен водич при купувањето нов или користен автомобил. За последната статистика се оценуваа 500.000 од вкупно 2,6 милиони пријавени дефекти во минатата година. Во предвид се земаат само техничките дефекти. Оценуваните автомобили се стари до шест години, мора најмалку три години да бидат на пазарот без позначајни промени во техниката и мора да се продадени во најмалку 10.000 примероци во една година. Во последната статистика 93 модели ги исполнија овие критериуми.

[box type=”shadow” ]Најиздржливите модели за 2013 година:

Volkswagen Fox

Ford Ka

Citroen C1

Nissan Micra

Mini

Peugeot 206

Renault Twingo

BMW X1

Audi A1

Citroen C4 Picasso

BMW Серија 1

BMW Серија 3

Mercedes A

Mercedes B

Mercedes C

Audi Q5

Audi A5

Audi A6

BMW X3

BMW серија 5

Mercedes GLK [/box]

 

[box type=”shadow” ]Најрасипливите автомобили за 2013 година:

Smart Fortwo

Chevrolet Matiz

Honda Jazz

Fiat Punto

Hyundai i20

Hyundai i30

Peugeot 308

Seat Ibiza/Cordoba

VW Eos

Ford Mondeo

Ford S-Max

Opel Zafira  [/box]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Во овие градови е најскап превозот со такси до аеродром

Најиздржливите модели во ниската класа