за

Класата А на Mercedes е избрана за најдобар автомобил во Европа

Малечкиот модел на Mercedes е европско милениче. Преку 220.000 корисници од осум држави гласаа за најголемата награда на интернет во Европа и во сите осум држави победи класата А на Mercedes.

На 11-то доделување на Интернет Ауто Наградите гласаа автомобилски ентузијасти од Белгија, Германија, Франција, Италија, Холандија, Австрија, Шпанија и Швајцарија. Класата А на Mercedes победи во конкуренција на 55 новитети од 2012 година и го освои трофејот Carolina, како најзначајно одликување според гласовите на интернет корисниците во Европа во автомобилската бранша. Второто место во категоријата Најдобар автомобил му припадна на Volkswagen Golf, а веднаш по него е Audi A3. Најдобро возило со погон на струја е Toyota Prius PIH, кој победи во пет од осумте земји што учествуваа во  гласањето преку интернет.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Време е да светне лакот

Користено возило: Volkswagen Golf V