за

Женева 2015: Volkswagen Passat е европски автомобил на годината

Volkswagen Passat е европски автомобил за 2015 година. Првиот човек на развојното одделение Хајнц-Јакоб Нојсер ја прими наградата на отворањето на салонот на автомобили во Женева. Жирито составено од 58 специјализирани новинари за автомобилизам од 58 држави претходно номинираше седум кандидати за финалето. Во последните месеци, седумте автомобилски новитети беа подложени на темелно тестирање и меѓусебно споредување во поглед на штедливоста, комфорот, безбедноста, возните својства, функционалноста, дизајнот и техничкиот напредок. На крајот победи Passat со 340 бодови. Во завршниот круг влегоа уште BMW 2 Active Tourer, Citroen C4 Cactus, Ford Mondeo, класата С на Mercedes-Benz, Nissan Qashqai и Renault Twingo.

volkswagen passat coty 2015

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Женева 2015: Вечер на огномет од новитети на групацијата Volkswagen

Женева 2015: Edag Light Cocoon има „платнена“ каросерија