за

Електричниот Renault Zoe добива варијанта со досег до 350 километри

Производителите на електрични автомобили започнаа бран на зголемување на досегот. Како еден од лидерите во електромобилноста, Renault наскоро ќе го понуди својот Zoe во верзија со досег речиси како на (жеден) бензинец.

Електромобилноста се пишува со големи букви и се спроведува во уште поголем манир во алијансата Renault-Nissan. Францускиот партнер во оваа водечка алијанса во електричниот погон на глобално ниво, наскоро ќе понуди нова верзија на Renault Zoe, со драстично зголемен досег. Лани, Renault веќе понуди верзија на Zoe со нов електромотор со зголемена ефикасност, што резултираше во продолжување на досегот на 240 километри, наспроти 210 километри во обичната верзија. Според Renault, во реални услови на возење може да се поминат до 170 километри со едно полнење на батериите.

Во текот на годинава ќе следи уште едно зголемување на досегот на Zoe. Се спомнуваат вредности од 350 километри според фабричките норми за електрични возила, што значи дека во реални услови на возење би можело да се смета на околу 300 километри.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Mercedes воведува трета смена за Vito и V-Class

Макпетрол се залага за метанот како ново алтернативно гориво во Македонија