за

Брисел одобри 600 милиони евра за PSA Peugeot Citroen

Европската Комисија ја одобри предвидената државна дотација во висина од 571,9 милиони евра за концернот PSA. Брисел ги дава парите за Французите да се реструктуираат и да ја повратат рентабилноста.

Дотацијата следува во форма на државна гаранција за заемот за Banque PSA Finance со износ на капитал од седум милијарди евра до 31.12.2016, како и за инвестиција во развојот на хибриден погон, за кого Французите добиваат 89,5 милиони евра. Трошоците за рефинансирање што се смалуваат на овој начин, треба да и овозможат на банката на PSA да ја поврати рентабилноста на групацијата, но парите не смеат да се искористуваат за да им се понудат поповолни кредити на купувачите, што би претставувало повреда на правилата за конкурентност.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Стартува втората етапа на Платнер: 2700 километри со 100 евра за гориво

Електричниот Land Rover Defender вози за 2 фунти дневно