134
20 shares, 134 points

Калифориската марка електрични автомобили го запре производството на Tesla Model 3 во времетраење меѓу четири и пет денови. Работниците можат да искористат денови од годишниот одмор или присилно да паузираат на неплатено. Tesla веќе заостанува далеку зад планот.

Производството се запира заради оптимирање на автоматизацијата и за „систематско надминување на тесните грла во производството“, како што наведуваат од компанијата. Прекините се вообичаени во Фремонт. Автомобилската компанија на милијардерот Илон Маск го запре производството кон крајот на февруари, но со тоа уште повеќе го забави производството.

Првичниот план беше кон крајот на минатата година да се достигне продукција од 5.000 возила неделно, но тоа сега се одложи за јуни. Продукцијата заостанува далеку зад очекувањата. Кон крајот на март, Tesla Model 3 достигна продукција од околу 2.000 возила неделно.

Секојдневно се откажуваат по стотици нарачки за Tesla Model 3 поради доцнењето во производството

Според Маск, проблемите во производството се предизвикани со високиот степен на автоматизација. Во интервју за тв-каналот CBS, тој изјави дека „луѓето се потценети“. Негова грешка била тоа што премногу се надевал во технологијата. Во фабриката постои сложен систем од производствени ленти, но тој не функционира.

Tesla Model 3 е важен за пазарот на електрични автомобили. Со цената од 35.000 долари за основниот модел, електричниот модел од средната класа е двојно поевтин од претходните модели на марката и со тоа е достапен за многу поширок круг купувачи. Пристигнати се повеќе од 400.000 нарачки, производството стартуваше во минатото лето.

Tesla во спор со органите за безбедност во сообраќајот во САД

Возач на Tesla докажува: Автопилотот е виновен за кобната незгода

Tesla без фејсбук по скандалот со кражбата на корисничките податоци

Рекордно тримесечје за Tesla: Загуба од половина милијарда долари

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
20 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813