за ,

Volvo ветува полнење на батериите за 1,5 час

Забрзување до 70 km/h за 5,9 секунди и полни батерии за 1,5 час – тоа се импресивните податоци за погонот на струја што Швеѓаните го развиваат заедно со гигантот Siemens

Во текот на летово Volvo ќе им испорача нови возила на стоте корисници на моделот со погон на струја C30 Electric. Технологијата што ја развиваат Швеѓаните дозволува таа лесно да се вгради во постоечките модели со обични мотори. Усовршениот електромотор на Siemens постигнува моќност од 89 киловати, односно 120 КС.

„Со скусувањето на времето на полнење драстично се намалуваат трошоците за возење, затоа што корисниците сега ќе можат во денот да минуваат повеќе километри со евтиниот погон на струја. Со само 10-минутно приклучување на станица за брзо полнење се добиваат дополнителни 20 километри за возење“, објаснува Ленарт Стегланд, шеф за погон на струја во Volvo.

Швеѓаните работат интензивно на погонот на струја

Новиот брз полнач од 22 киловати е прв вграден полнач во автомобил кој работи со трифазно напојување и доволно е компактен да се вгради во возилото. Со користење на трифазниот приклучок, полнењето трае само 1,5 час. Со полни батерии Volvo C30 Electric може да помине 164 километри, според актуелниот циклус за електрични возила. На домашен еднофазен приклучок за струја, полнењето трае 8 до 10 часови.

„Нашата цел е да бидеме први со најновата технологија на електричниот погон. Новиот возен парк од C30 Electric ке ни обезбедува постојани повратни информации за технологијата и функционалноста, како што се приближуваме до идното сериско производство“, оценува шефот Стегланд

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Израелскиот парламент вози Opel

Луксембург има најмногу возила по жител