за

Volkswagen ќе лета во Кина: Прототип на патнички дрон

Кинескиот огранок на Volkswagen претстави прототип на патнички дрон, што полетува и слетува вертикално.

Градскиот воздушен превоз се очекува да прерасне во важен пазар во иднина. Патничкиот дрон што Volkswagen Group го претстави во Кина е проба за иден концепт на мобилност, којшто ќе биде престиж и ќе биде наменет за добростоечките клиенти.

Најновото возило на Volkswagen е од типот eVTOL и во неговата сериска изведба ќе може да носи четири патници, заедно со багаж, на растојание до 200 километри. Клучната разлика е во тоа што овој Volkswagen лета. Кратенката eVTOL означува електрични патнички дронови што полетуваат и слетуваат вертикално. Концернот пред две годни го отпочна проектот за „вертикална мобилност“, со цел да изнаоѓа решенија за превоз во иднината.

Дронот на VW е наречен V.MO и го стекна прекарот „летечки тигар“ со тоа што е лакиран во црна и златна боја. За прекарот секако придонесува и тоа што Кинезите ја водат 2022 како година на тигарот.

Концептот на прототипот се заснова врз посточеките решенија за самостојно возење и батериски технологии. Станува збор за дрон со конфигурација X-Wing, со должина од 11,2 метри и распон на крила од 10,6 метри. Патничкиот дрон располага со осум ротори за подигнување и два ротори за движење.

New item by Automedia MK / Google Photos

Во текот на годинава ќе се изврши серија тестирања заради усовршување на техниката. Подобрена изведба на прототипот треба да се изработи до крајот на летото во 2023 година. Планот е во иднина да се понуди верзија за продажба.

Во развојот на V.MO учествуваа неколку кинески партнери, меѓу кои Hunan Sunward Technology, посестринска компанија на Sunward Group, што има седиште во Хунан. Оваа компанија е специјализирана за развој и продажба на летала за општа намена, како и придружни услуги. Таа важи како лидер за лесни спортски авиони.

Audi со дрон ги бара возилата за испорака од фабрика

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota во Равена отвори салон во трговски центар

Колку електрични автомобили се субвенционираат со 130 милиони €