за

Електричниот ID.3 добива специјални гуми од Bridgestone

volkswagen id3 vozenje
volkswagen id3 vozenje

Bridgestone разви нова технологија за гуми со лесна конструкција, кои првпат ќе се вградат на електричниот Volkswagen ID.3. Резултат од обемниот развој е отпор на тркалање што е намален за 30 проценти и два килограми помалку суровини при производството на гумите. Технологијата наречена Enliten првпат ќе наиде на примена во сериски автомобил во гумите Turanza Eco што се развиени посебно за Volkswagen ID.3.

Во нивното понатамошно вградување во автомобили со обичен мотор, гумите ќе придонесат за намалување на потрошувачката на гориво и емисијата на СО2. Кај моделите со електричен погон, примената на новите гуми на Bridgestone ќе резултира со подолг досег. Заштеда се постигнува и во тежината, затоа што Turanza Eco со технологијата Enliten се за 20 проценти полесни во споредба со стандардни летни гуми од премиум производител.

Turanza Eco со технологија Enliten ќе биде достапна за Volkswagen ID.3 во димензија од 18 до 20 инчи. Во поголемите димензии, стандардно се применува и технологија за самовулканизирање B-Seat.

Последниот мотор произведен во Цвикау, фабриката на Volkswagen продолжува на струја

Последниот мотор од Цвикау, фабриката на Volkswagen се префрлува на струја

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Теренецот ќе му ги донесе неопходните пари на Aston Martin

Теренецот ќе му ги донесе неопходните пари на Aston Martin

suzuki vitara hybrid N

Како Suzuki Vitara ја укина индустријализацијата на секојдневието