за

Valeo доби 150 мио. € за масовно вградување 48-волтен хибрид

Valeo доби 150 мио. € за масовно вградување 48-волтен хибрид
Valeo доби 150 мио. € за масовно вградување 48-волтен хибрид

Добавувачот на автомобилската индустрија Valeo е вклучен во планот на француската влада за поттикнување на производството на штедливи и чисти автомобили во земјата.

Познатиот добавувач Valeo ќе биде меѓу клучните играчи што ќе придонесуваат за повторно заживување на автомобилското производство во земјата, откако истото претрпе силен удар поради корона-кризата. Улогата на Valeo ќе биде да ги снабдува производителите на автомобили во Франција со нова технологија што ќе води кон намалување на потрошувачката на гориво и на емисијата на штетни материи. Француските власти ветија голема помош за производителите на автомобили, но условот е да се организира производство на штедливи и чисти автомобили, за земјата да стане европски лидер во поглед на електромобилноста.

Valeo е произведувач на 48-волтните системи што го сочинуваат популарниот благ хибриден погон. Добавувачот со долга традиција во индустријата ќе учествува во отворањето нови работни места во Франција и во поддршка на локалното стопанство.

Француската влада основаше инвестициски фонд со годишен буџет од 150 милиони евра, кој ќе овозможи Valeo да ги развива идните технологии во земјата и на тој начин да го зајакне своето локално присуство.

Франција со помош од 8 милијарди евра за авто-производителите

Renault Captur
Renault Captur

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Велосипедистите живеат подолго и поздраво од автомобилистите

Велосипедистите живеат подолго и поздраво од автомобилистите

BMW X2 xDrive25e

BMW X2 спојува стил и плагин-хибриден погон