за

Трошоците за бродски транспорт им ги поскапуваат автомобилите на Кинезите

Кинеските производители масовно се пробиваат на европскиот пазар. Трошоците за транспорт на возилата во меѓувреме повторно пораснаа во значителен обем.

Првата пратка од електричниот Aiways е на брод за Европа

Производителите на автомобили што сакаат своите возила да ги испорачаат на странските пазари по морски пат, мораат да зафаќаат сé подлабоко во џебот.

Само во последното тромесечје во минатата година, индексот на трошоци за готови возила (индекс FVL) се зголеми за 22,7 индексни бодови. Од јануари 2019 година, трошоците за бродски транспорт пораснаа за близу 140 проценти.

Здружението на европските логистичари за возила, коешто го пресметува индексот заедно со австрискиот огранок на PwC, како причина за ценовниот скок го наведува недостигот од капацитети.

Високата побарувачка за таканаречени Pure Car and Truck Carrier (PCTC) продолжува да ја зголемува цената на тарифата за чартер за бродовите PCTC.

Од друга страна, останатите сегменти од логистиката поевтинеа кон завршетокот на минатата година:

  • Индексот за патниот транспорт во последното тромесечје лани се намали за 4,1 бодови. Од почетокот на 2019 година, цените пораснаа за 29 проценти.
  • Транспортот по железница се намнали за 2,5 индексни бодови. Вкупниот раст на трошоците во изминатите трио години изнесува околу 22 проценти.
  • Индексот за авто-терминалите исто така се намали. Од октомври до декември 2022 година, тој се спушти за 3,1 бодови. Главната причина за тоа се намалените оперативни трошоци. Најмал раст, со 18 проценти, бележи сегментот на „Compounds“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

citroen c5 aircross hybrid 136

Благ хибриден погон за Citroen C5 Aircross

Toyota Corolla најпродавана и во април, целиот пазар брои 412 нови автомобили