за

Tesla повторно сече германска шума, фабриката во Берлин се проширува

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla сече шума на површина од 70 хектари, за да ослободи простор за проширување на фабриката во близина на Берлин.

Фабриката на американскиот специјалист за електрични автомобили Tesla во Гринхајде, во близина на Берлин, викендов започна со сеча на шума, за да ослободи простор за проширување на капацитетите. Тоа е дел од плановите на Tesla за натамошно зајакнување на своето присуство на европскиот пазар.

Производителот на електрични автомобили Tesla поднел барање за да му се дозволи проширување на магацинските и логистички капацитети во фабриката во Гринхајде. Подготовките за тоа се веќе започнати и масовно се сече шума на површина од 70 хектари.

Министерот за економија на сојузната покраина Бранденбург, Јерг Штајнбах, на твитер напиша дека е „задоволен што Tesla се проширува“, додавајќи и дека „покраината се развива во центар на модерната мобилност.“ Засега не се спомнуваат податоци околу проширувањето на фабриката.

За доградбата на фабриката е неопходна дозвола од надлежните институции за заштита на животната средина, како и средби со претставници на локалните жители. Мештаните се жалат дека фабриката користи премногу вода и го загрозува опстанокот на дивиот свет.

Компанијата претходно ги најави плановите за проширување на фабриката за околу 100 хектари, коешто ќе опфати проширување на железничкиот терминал и изградба на нови магацински хали. На тој начин ќе се подобрат железничките врски на фабриката и ќе се зголемат магацинските залихи.

Свечено отворена фабриката на Tesla во Берлин

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Peugeot 205 turbo 16 потсетува на златните времиња на релито

Материјал за батерии се копа по океанското дно, не се знаат последиците