за

Германската фабрика на Tesla почнува со испораки на 22-ри март

Tesla планира првите испораки на Model Y од фабриката во близина на Берлин да ги направи веќе кон крајот на месецов.

Калифорнискиот електро-специјалист Tesla дури неодамна го доби одобрението за фабриката во Гринхајде, на 20-на километри оддалечност од Берлин. За десетина денови, првите купувачи ќе можат лично да го преземат својот Model Y од фабриката.

Повеќе од 400 услови и обврски што треба да се исполнат и се наведени во завршното одобрение за фабриката на Tesla, од страна на германската сојузна покраина Бранденбург, очигледно не ги загрижуваат менаџерите на компанијата. Напротив, како што дознава американскиот портал за електромобилност Electrek, Tesla планира првите испораки на Model Y од германската фабрика да ги направи веќе на 22-ри март. Според порталот, купувачите добиле покани, на „Delivery Day“ да дојдат лично во фабриката во 15 часот, за да го преземат својот нов електричен автомобил.

По повеќемесечно исчекување и неколку одолжувања, вклучувајќи тужби од критичарите, во германската фабрика на Tesla во моментов единствено е важно продукцијата да се подигне на планираното ниво колку е можно поскоро.

Пуштањето во работа на фабриката во Берлин е од големо значење за компанијата на Илон Маск, во насока на зголемување на рентабилноста. Според тоа, фабриката не е важна само за зголемување на пазарниот удел на Tesla во Европа, туку е важна и во светски рамки.

Кога фабриката ќе го достигне капацитетот за производство на 500.000 возила годишно, тогаш од САД и од Кина ќе мора да се носат далеку помалку автомобили на европска почва. Тоа од една страна заштедува време, но е уште поважно дека се намалуваат и трошоците. Исто е клучно и тоа што фабриката во Гринхајде ќе може многу побрзо да одговара на промените во пазарната побарувачка во Европа.

Tesla ќе отвора втора фабрика во Кина

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mercedes-AMG со 730 КС задолжен за безбедноста на Ф1-трките

Нова марка во групацијата: Alpina станува дел од BMW