за

Tesla ќе отвора втора фабрика во Кина

Tesla за мошне кусо време ќе започне да гради втора фабрика за автомобили во Шангај, откриваат инсајдери. Тоа значи дека во Кина ќе се произведуваат по два милиони електрични автомобили на Tesla годишно.

Сé посилни се гласините дека Tesla планира во Шангај да изгради уште една фабрика покрај постоечката. Со втората фабрика, капацитетот за производство на електричните автомобили на калифорниската марка во Кина ќе се зголеми двојно.

Во кус до среден рок, Tеsla ќе произведува два милиони електрични автомобили во Кина. Веста ја објави новинската агенција Ројтерс, повикувајќи се на двајца инсајдери чијшто идентитет не се спомнува.

Според непотврдените информации, градежните работи за новата фабрика би можело да започнат веќе во март. За ориентација, изградбата на првата фабрика во Шангај траеше само една година. При целосна искористеност на двете фабрики, Tesla во Кина ќе произведува повеќе автомобили, отколку што големите концерни Toyota, General Motors или Volkswagen можат да произведуваат во постоечките капацитети во земјата. Засега нема потврда за информацијата, ниту од Tesla, ниту од градот Шангај.

Во Гигафабрика 3, како што се води постоечката фабрика на Tesla во Кина, моментно се произведуваат големи серии од моделите 3 и Y, за важниот кинески пазар, но и за извоз, вклучувајќи ги главните европски пазари.

Со значителното проширување на фабриката, за коешто Ројтерс наведува дека исто така е дел од планираните инвестиции, годишниот капацитет во следните месеци треба да се зголеми од околу 450.000 примероци на близу еден милион. Оваа продукција, секако, ќе се достигне доколку има на располагање доволен број полупроводници.

>>> Tesla постигна рекордна заработка од 5,5 милијарди долари

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota го електрифицира транспортот: Возилата ќе патуваат со воз

Финалистите за Автомобил на годината се во Курмајер, победникот на 28-ми февруари