за

Mercedes-AMG со 730 КС задолжен за безбедноста на Ф1-трките

Марката и возачот не се менуваат, единствено моделот се заменува со уште посилен. Mercedes-AMG GT Black Series ќе ги предводи болидите во формула 1 кога ќе згусти.

Сезоната во формула 1 се отвора со трката за Големата Награда на Бахраин на 19-ти март. Меѓу бројните новини во сезоната е моделската изведба на AMG GT, што и досега беше во улога на безбедносно возило. Поекстремен GT од овој нема возено во најбрзиот циркус во светот, Black Series има 730 КС и спринтува само малку послабо од болидите во Ф1.

Првпат во улога на безбедносно возило во Ф1 во претстојната сезона ќе вози екстремната изведба Black Series на Mercedes-AMG GT. Во улога на возило за итна лекарска помош ќе дебитира Mercedes‑AMG GT 63 S 4MATIC+. Тоа е најмоќната постава од безбедносни возила во Ф1 досега.

Продолжувањето на 25-годишната соработка во снабдувањето со безбедносни возила меѓу Mercedes-AMG и на Ф1 никогаш не била доведена во прашање. Особено не, откако Mercedes-AMG во последните осум години ја освојуваше титулата на конструктори осумпати. На тоа секако дека се надоврзуваат и седум шампионски титули во конкуренција на возачи.

„Со AMG GT Black Series и со AMG GT 63 S ги пуштаме на старт најсилните модели досега. Покрај тоа, во своите перформанси на патеката тие се поблиску до чистокрвни тркачки автомобили од кој било претходник“

Кристоф Зегемилер, директор за мотоспорт на Mercedes‑AMG GmbH

Коментар за новиот службен автомобил има и Бернд Мајлендер, кој од 2000 година е во улога на возач на безбедносното возило во Ф1: „Одушевен сум од тоа, колку е блиску GT Black Series до чистокрвен тркачки автомобил. Тоа е голем чекор во споредба со минатогодишниот GT R – којшто и самиот беше на исклучително високо ниво. Сон е човек да има вакво работно место во корист на безбедноста“.

Сигналните светла на безбедносниот автомобил првпат се вградени во самото возило

Двете возила се идентични со сериските возила, единствено се додадени неколку ставки поради нивната посебна задача на патеките. Голема промена е тоа што сигналните светла повеќе не се на покривот и не ја попречуваат аеродинамичноста. Светлата сега се поставени во горните рабови на ветробранот. Назад, истите се вградени во спојлерот.

New item by Automedia MK / Google Photos

Напред во висината на штитниците за сонце се поставени по три мали светилки во портокалова боја и една голема во зелена боја. Во задниот спојлер се наоѓаат 13 светилки: По три лево и десно што светат постојано и седум во средина, што работат со трепкање и се вклучуваат по потреба. На тоа следат уште четири светлечки модули во зелена боја. Во десниот држач на спојлерот се вградени две мали камери, што ја пренесуваат сликата во кокпитот. Едната камера е наменета како електронски ретровизор за совозачот, додека другата камера пренесува ТВ-слика во живо. Во задните стакла е поставен и по еден светлечки модул во портокалова боја, на којшто пишува SC (Safety Car).

Импресивни се перформансите на Black Series, врвниот модел во серијата GT. Купето со 730 КС спринтува до темпос то за 3,2 секунди, крајната брзина изнесува 325 km/h. Важно е безбедносниот автомобил да постигнува високи перформанси и да поседува врвни возни својства, за да не ги забавува премногу болидите зад себе, што би довело до ладење на моторот и на гумите.

Сите безбедносни автомобили на Mercedes‑AMG во Формула 1

1996 · C 36 AMG (W 202)

1997-1999  · CLK 55 AMG (C 208)

2000 · CL 55 AMG (C 215)

2001-2002 · SL 55 AMG (R 230)

2003 · CLK 55 AMG (C 209)

2004-2005 · SLK 55 AMG (R 171)

2006-2007 · CLK 63 AMG Black Series (C 209)

2008-2009 · SL 63 AMG (R 230)

2010-2012 · SLS AMG (C 197)

2012 (ГН Германија) – 2014 · SLS AMG GT (C 197)

2015-2018 · Mercedes‑AMG GT S (C 190)

2019-2021 · Mercedes‑AMG GT R (C 190)

2022 · Mercedes‑AMG GT Black Series (C 190)

Сите официјални возила на Mercedes‑AMG за итна лекарска помош во Формула 1

New item by Automedia MK / Google Photos

1996 · C 36 AMG (W 202)

1997 · C 36 AMG (W 202); E 60 AMG (W 210)

1998-2000 · C 55 AMG T-Modell (S 202)

2001-2003 · C 32 AMG T-Modell (S 203)

2004-2007 · C 55 AMG T-Modell (S 203)

2008-2014 · C 63 AMG T-Modell (S 204)

2015-2021 · Mercedes-AMG C 63 S T-Modell (S 205)

2022 · Mercedes-AMG GT 63 S 4MATIC+ (X 290)

Mercedes-AMG GT Black Series рекордер на Нирбургринг

Сите модели на Mercedes-AMG што се во понуда на македонскиот пазар, со цени и детални технички податоци, како и можност за споредба, можете да ги погледнете на нашиот оналјн-каталог Автосалон МК, на следниот линк https://avtosalon.mk/inventory/?marka=mercedes-amg

Inventory

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen ID. Buzz: Историјата од ново, електрична

Германската фабрика на Tesla почнува со испораки на 22-ри март