за

Tata ја купува фабриката на Ford во Индија, ќе произведува електрични автомобили

Огранокот на Tata Motors за електрични автомобили, потпиша писмо на намери со Ford India, со цел за преземање на фабриката во земјата. Се чека уште одобрение од властите.

Индиската фабрика на Ford во Сананд, наскоро треба да премине во сопственост на Tata Motors. Домашниот производител ги презема земјиштето и објектите, фабриката за производство на возила и комплетната работна сила.

Електричните патнички и комерцијални возила на Tata Motors постигнаа огромен напредок во продажбата на индискиот пазар во последните две години. Како одговор на високата побарувачка за овие возила, Индијците во следните години планираат да ја зголемат понудата од модели, вклучувајќи масивно вложување во електричниот погон. За таа цел да се постигне, на Tata Motors секако дека ќе им бидат потребни и дополнителни производствени капацитети.

Фабриката за производство на возила на Ford во Индија се вбројува меѓу технолошки најнапредните автомобилски фабрики во земјата. Tata Motors ќе вложи во нови машини и алати, за во фабриката да ги произведува сопствените електрични возила. Со планираната инвестиција, капацитетот за производство ќе се зголеми на 300.000 возила годишно. Во случај на уште поголема побарувачка за електричните возила, Tata Motors ќе може брзо да ја зголеми продукцијата во Сананд на повеќе од 400.000 возила годишно.

Префрлувањето на сопственоста и отпочнувањето со производство на сопствените модели на Tata Motors се предвидува дека ќе се случи во временска рамка од само неколку месеци. Фабриката на Ford во Сананд се наоѓа во непосредна близина на халите во коишто произведува огранокот за електрични возила на Tata Motors.

Tata Motors е присутна во Индија, Велика Британија, Јужна Кореја, Тајланд, Јужна Африка и Индонезија. Светската мрежа на индискиот гигант опфаќа 103 подружници, 11 асоцијации, 4 заеднички инвестиции и 2 заеднички фабрики. Tata продава во Африка, Средниот Исток, Јужна и Југоисточна Азија, Австралија, Јужна Америка, Русија и во голем број држави и региони ширум светот.

Индиската Tata Nexon EV вози 300 km на струја

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki и Hayabusa се големи имиња и во светот на видеоигрите

Не е само маслото во моторот, се менува и маслото во менувачот