за

Suzuki V-Strom 1050XT е мотоцикл на годината според Мото Журнал

Новиот V-Strom 1050XT ја освои титулата на мотоцикл на годината во изборот на Мото Журнал, со 91 од максимални 100 бодови.

suzuki v-strom-1050xt

Францускиот магазин Мото Журнал, кој важи како еден од највлијателните на мото-сцената, го одликуваше новиот Suzuki V-Strom со титула на мотоцикл на годината. По обемните тестирања, експертите дадоа посебно добри оцени за возните својства, спецификацијата и цената.

Новото годиште на V-Strom 1050XT го користи познатиот мотор V-twin со зафатнина од 1.037 сантиметри кубни и ја исполнува нормата на штетни материи Еуро5. Моќноста во споредба со претходната генерација порасна на 107,4 КС (79 kW), што е за 7 проценти повеќе.

Додека дизајнот се навраќа на стилот на оригиналниот и ценет DR Big, оддавајќи ѝ чест на оригиналната авантуристичка машина, технологијата е сосем во чекор со времето. Целиот пакет од елсктронски системи за контрола и асистенција се води како SIRS, од Suzuki Intelligent Rider System. Пакетот се состои од ABS што реагира зависно од навалувањето и има два режими на работа, контрола на тракција и контрола зависно од оптоварувањето, плус три модуси со различна моќност.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

mercedes sprinter четири фабрики 25 години

Mercedes Sprinter излегува од четири фабрики на три континенти

Ford Transit Custom MS-RT

Ford Transit во „рели“ изведба во редовна салонска понуда