за

Штутгарт воведува темпо 40 за почист воздух во градот

Штутгарт воведува темпо 40 за почист воздух во градот
Штутгарт воведува темпо 40 за почист воздух во градот

Локалните власти ќе ги спасуваат возилата со дизел мотор од нови забрани за сообраќај во градот на Porsche и Mercedes, со ограничување на брзината на 40 km/h во централното подрачје.

Ограничувањето на брзината на 40 километри на час во централното подрачје на Штутгарт е дел од новиот план за зачувување на квалитетот на воздухот во главниот град на германската покраина Ваден-Виртемберг. Целта е на тој начин да се одржува загаденоста на воздухот со азотни оксиди под лимитот.

Во градот во чијашто близина произведуваат Daimler и Porsche, со ограничувањето на брзината на 40 километри на час се очекува да се постигне и поголема проточност на сообраќајот, да се намалат запирањето и поаѓањето, и во целина да се намали емисијата на штетни материи во воздухот.

За новиот план за воздухот ќе се гласа во следната недела. Досегашниот план беше на четири делници во Штутгарт да се забрани сообраќајот и за возила со дизел мотор според нормата Еуро 5 од 2020 година натаму. Тоа ќе се случи доколку загаденоста на воздухот не се намали под дозволениот лимит за азотни оксиди.

Од почетокот на годината во целото подрачје на Штутгарт и преку целата година е забранет сообраќајот за возила со дизел мотор според нормата Еуро 4. По барање на германското здружение за заштита на животната средина, ограничувањата во иднина ќе бидат уште построги, односно забраната ќе ги опфати и дизел возилата со издув според Еуро 5.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кинескиот пазар повторно во минус

Кинескиот пазар повторно во минус

субвенции закон за возила

Просечната старост на автомобилите ни достигна 19,1 години