за

Во фабриките на Skoda не знаат за отпад

Во фабриките на Skoda не знаат за отпад
Во фабриките на Skoda не знаат за отпад

Фабриките на Skoda од почетокот на годинава повеќе не создаваат отпад. Чешкиот производител со долга традиција вложува и во неутралност на производството во поглед на емисијата на СО2.

Фабриките на Skoda сé помалку ја оптоваруваат животната средина, со цел да се постигне нулта емисија во секаков поглед. Тоа важи во целиот синџир, од набавката на суровини, до рециклирањето на возилата. Од почетокот на годинава, секаков отпад од производството, се рециклира или се согорува како енергенс.

Skoda го применува овој пристап дури и во случај кога обичното отстранување на отпадот е поевтино. Голем дел од квалитетната пластика што ја вградува производителот од Млада Болеслав се добива од рециклиран отпад. Во случај на согорување на отпадот заради производство на струја или за затоплување, се гарантира дека тоа нема да ѝ наштети на животната средина.

Во новата лакирница во Млада Болеслав, примената на разредувач е намалена за 210 грами по возило и на проѕирен лак за 17 проценти, во споредба со обичните процеси. Покрај тоа, новиот систем за прочистување на воздухот ја намалува количината на неискористена боја за повеќе од два литри по каросерија. Депонии за отпад не постојат уште од 2016 година, затоа што тој се согорува.

Стратегијата предвидува во втората половина од деценијава да се постигне комплетна неутралност во поглед на СО2, на енергијата што се користи во фабриките на Skoda.

Шефот на Skoda: „Ќе има време и по вирусот корона“

Бернхард Мајер - Шефот на Skoda „Ќе има време и по вирусот корона“

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

tesla priemno oddelenie

Илон Маск го продолжи производството и покрај забраната

Сер Стирлинг Мос во 1968 зад воланот на Suzuki Fronte SS

Сер Стирлинг Мос во 1968 зад воланот на Suzuki