за

Португалија изненадува со продажбата на електрични возила

Nissan Leaf Sibeg Sicilija

Португалија е големото изненадување на пазарот на електрични возила. Земјата на Атлантикот постигнува еден од најголемите удели на возилата на струја во светот, а има далеку понизок стандард во споредба со Норвешка или Холандија.

Високиот удел на електричните автомобили на португалскиот пазар е резултат од долгорочна и правилна стратегија, којашто доведе до тоа земјата веќе извесно време да бележи постојан напредок во електромобилноста. Исто како во останатите европски држави, електричните возила го задржија позитивниот тренд годинава, наспроти вкупната продажба на возила, којашто поради пандемијата забележа историски рекорден пад. Во јуни, дванаесет проценти од новите автомобили во Портуталија биле електрични, вклучувајќи ги плагин-хибридите. Истиот процент важи и за уделот на овие возила во првото полугодие.

Најпродаваниот електричен модел во Португалија се разликува од останатите пазари. Nissan Leaf долго ја предводеше продажбата на голем број важни пазари за електричните возила, но во меѓувреме ги загуби некогашните позиции. Со релативно ниски цени и дополнително со големи попусти, Leaf ја задржа водечката позиција во Португалија. Следни се два модели што редовно се појавуваат на врвот на продажните листи – Tesla Model 3 и Renault Zoe. Двата модели доаѓаат од две различни класи и ценовни сегменти и со тоа покриваат широк дел од пазарот.

Останатите модели во Топ 10 се плагин-хибриди (PHEV), со исклучок на Peugeot e208. Кај овие хибриди што не се „самополнечки“, како што кажува шампионот на класичните хибриди Toyota, продажбата во јуни годинава дури и се зголемила за 12% во споредба со истиот месец лани. Вкупно од почетокот на годината, PHEV имаат раст од 3%.

Овие 15 држави во ЕУ го ограничуваат сообраќајот при загаденост
Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

suzuki vitara hybrid N

Како Suzuki Vitara ја укина индустријализацијата на секојдневието

Возачите почесто избираат Toyota од почетокот на корона-кризата

Возачите почесто избираат Toyota од почетокот на корона-кризата