за

Британски трговци со мебел возат електрични Peugeot e-2008

Најголемиот независен трговец со мебел во Британија, Furniture Village, обезбеди 25 електрични Peugeot e-2008 со коишто менаџерите ќе патуваат низ земјата.

Изборот паднал на Peugeot e-2008 поради погодената големина и досегот на струја, како и поради одличната прегледност од седењето на повисоко. Следно што им се допаднало посебно во Furniture Village биле комплетната опрема и условите за финансирање.

Менаџерите на Furniture Village ќе ги користат 25-те електрични Peugeot e-2008 при патување меѓу салоните на компаниајта низ земјата, како и за посета на домовите на клиентите. Сите примероци се во нивото Allure Premium, со тркала од лесен метал со дијамантски рез и делови лакирани во црна сјајна боја во задниот браник и во кровните шини.

Во кабината е задолжителниот 3D i-Cockpit, заедно со проекциски дисплеј, смален волан и средишен дисплеј од 7 инчи. Корисни ќе бидат и задната камера во 180 степени, како и самостојното запирање при опасност од судир, со препознавање пешак или велосипедист на патот.

Погонската спрега се состои од електромотор со 100 kW (136 КС) и батерија од 50 kWh, со којашто компактниот СУВ може да извози до 344 километри. Компаниите добиваат посебни повластици од страна на државата, главно преку намалување на годишниот данок на добивка, доколку се користи електрични возило.

Furniture Village поставува полачи во сите свои продавници и магацини во Велика Британија. Peugeot e-2008 подржува користење брзи полначи. Доколку се користи полнач од 100 kW, тогаш наполнетост од 0 до 80% се постигнува за само 30 минути.

Чарли Херисон, комерцијален директор на Furniture Village: „PEUGEOT e-2008 е совршен автомобил за нас, бидејќи донесовме важно решение да преминеме на целосно електричен возен парк – тоа е еден од чекорите што ги преземаме како компанија, за да бидеме повеќе пријателски кон животната средина.“ Британската компанија располага со 54 продавници и 12 магацини ширум земјата.

Од 2024 година, Peugeot ќе има по еден целосно електричен модел во секоја своја моделска серија.

Електрично Peugeot e-208 го прошета цело Мариово

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Аутомедиа е најчитаниот автомобилски портал во Македонија

BMW славенички со M3 Touring на Фестивалот на Брзината во Гудвуд