за

Pagani подготвува хардкор-изведба на Huayra со 800 КС

Суперспортскиот Huayra ќе добие уште посилна и уште поексклузивна изведба. Pagani ќе ја претстави верзијата на својот болид со 800 КС на салонот во Женева, серијата е ограничена на 20 примероци.

Pagani подготвува уште поекстремна изведба на Huayra. Италијанската ексклузивна работилница за суперспортски автомобили на својата страница на фејсбук ја најави верзијата BC на Huayra. Дванаесетцилиндарскиот мотор со турбонатполнење ќе добие плус 70 КС, односно ќе располага со моќност од 800 КС. Huayra BC ќе биде изработена во само 20 примероци и нормално е дека ќе биде уште поскапа во споредба со „стандардната“ изведба на моделот.

На фотографиите што ги објави Pagani се забележува голем фиксен спојлер одзади и модифициран дифузор. Тоа навестува дека станува збор за верзија што е подготвена за тркачка патека, во стилот на Zonda R. Италијанците уште не го откриваат значењето на кратенката BC, но и тоа ќе се дознае откако моделот ќе доживее премиера на салонот во Женева, кој се одржува во март. Дотогаш секако ќе биде симнато и маскирањето на каросеријата. Може да се очекува на салонот да биде прикажана и родстер изведба од Huayra.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Tesla доцни со испораките на новиот кросовер Model X

Toyota го презема софтверот од Ford